Aktivitāte jauniešu apmaiņa projekta “Education is key” ietvaros norisinājās no 2. līdz 7. jūlijam. Tajā piedalījās 10 jaunieši no Latvijas Neredzīgo biedrības un 10 jaunieši no Igaunijas Muhu Noortekeskus jauniešu centra. Pamata aktivitātes norisinājās Valmieras tehnikuma telpās, un jaunieši mitinājās Valmieras tehnikuma dienesta viesnīcā.
Favorītu vidū noteikti bija izglītības iestāžu apmeklējums. Iepazīties, ar izglītības iestāžu piedāvājumiem jauniešiem ar redzes invaliditāti, bijām ar Vidzemes universitāti, Ogres tehnikumu, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti un RTU Cēsu filiāli. Pacilājošākās un pozitīvākās tikšanās bija ar Ogres tehnikuma un RTU Cēsu filiāli. Lai veicinātu mūsu izpratni par dažām profesijām, mēs tikāmies ar uzņēmumu “Ogres Zilie Kalni” un Valmieras novada pašvaldību. Vēl mums bija sarunas ar lieliskiem ekspertiem – Kasparu Vendeli, Kristīni Vilcāni, Oskaru Priedi un Eviju Grīnbergu.
Sarunas ar ekspertiem raisīja konstruktīvu domu apmaiņu, eksperti runāja pārdomāti un viņu teiktais bija saistošs klausītājiem. K. Vendelis sniedza vērtīgus ieteikumus un atziņas, stāstot par personību un tās izaugsmi saistībā ar darba tirgū nepieciešamajām prasmēm, kā arī dalījās ar rīkiem (+ - = modelis, “Alter Ego” koncepts), ko dalībnieki saredzēja kā lietderīgus. O. Priede palīdzēja izprast, kādi komunikācijas instrumenti ir efektīvi, lai ar savu piedāvājumu, piemēram, sevis prezentēšana, būtu iespējams sasniegt auditoriju. Protams, ka šādas sarunas vērtējamas pozitīvi. Manuprāt, viens no lielākajiem ieguvumiem ir tas, ka katram no dalībniekiem bija iespēja uzdot jautājumus.
Runājām arī par CV un motivācijas vēstuļu rakstīšanu, kā arī katram no dalībniekiem bija uzdevums meklēt kvalitatīvus darba sludinājumus un kopā ar ekspertu analizēja tos, veicinot izpratni, kas ir tās lietas, kurām pievērst uzmanību, esot darba meklējumos. Jāpiebilst, ka vairāki dalībnieki priecājās par sarunu ar K. Vilcāni - finanšu speciālisti. Nav nekāds noslēpums, ka mūsdienās aizvien aktuālāka kļūst cilvēku zinātkāre par investēšanas iespējām, par to, kā iegūt finansiālo neatkarību un mainīt pārliecību un uzskatus, kas saistīti ar naudu. Tie bija galvenie akcenti, ko varētu minēt. Mums ieteica izlasīt izglītojošu grāmatu par miljonāra domāšanas paradumiem un ceļamaizē iedeva vēl dažas īpaši superīgas stratēģijas.
Ar E. Grīnbergu diskutējām par darba devēja un darba ņēmēja attiecībām, kas šajā gadījumā ir īpašas. Te vienmēr aktuāls ir jautājums, kā sevi neredzīgam cilvēkam prezentēt darba intervijā, kā gatavoties, ko sagaidīt no intervētāja utt. Tādas detaļas ir jāzina!
Mums bija aktivitāte, kuras laikā ļāvām iejusties neredzīga cilvēka dzīvē. LNB jaunieši izveidoja četras stacijas, ko izmēģināt aizsietām acīm, tādējādi kaut uz mirkli iejūtoties neredzīga cilvēka ādā. Bija jāsasmaržo un jāatpazīst dažādi aromāti: ķiploks, vasks, rožu ēteriskā eļļa, citrons, kanēlis un kafija. Protams, varēja izmēģināt visiem vienādu maršrutu, kas veicams, izmantojot balto spieķi, lai apzinātu vidi sev apkārt, bet drosmīgākie varēja mērot ceļu līdz pat ēdnīcai asistenta pavadībā. Tika organizēta arī rakstīšana uz papīra lapas ar pildspalvu un arī uz datora, izmantojot ekrānlasītāju Jaws, respektīvi, programma, ko lieto neredzīgi cilvēki, strādājot ar datoru. Tāda veida aktivitātes ir pārbaudīta vērtība. Visbiežāk tas process kopumā ir aizraujošs, kad Tu vēro cilvēku reakcijas. Liels izaicinājums bija pārvietošanās ar aizsietām acīm, bet visi tika galā. Grūti atlasīt kaut ko, kas patika vairāk.
Jauniešu apmaiņas nedēļa bija ļoti intensīva, bet tajā pašā laikā viegli plūstoša. Uzskatu, ka kafijas/tējas pauzēm bija ļoti, ļoti liela loma. Kaut arī tas ir neilgs laiciņš, dalībnieki spēj nepiespiesti savā starpā patērzēt, tādējādi socializējoties un attīstot komunikācijas prasmes. Protams, arī aizvadītie vakari, spēlējot kārtis, muzicējot pie klavierēm, pastaigājoties, sniedz būtisku devumu viņu personiskajā izaugsmē. Un vēl jau ir laiks, ko pavadīt ceļā no viena apskates objekta uz otru.
Lai mēs savā starpā iepazītos un kļūtu atvērtāki viens pret otru, varētu minēt trīs aktivitātes, kas to veicināja. Ierašanās dienas pēcpusdienā mēs veidojām sev personalizētas krūzes ar polimērmāla kompozīcijām, kuras izmantojām visu nedēļu. Tas bija jautrs process - visi smējās un jokoja. Šāda aktivitāte radīja atraisītāku vidi, veicināja saziņu un ļāva katram izpausties savā veidā. Noteikti jāpiemin arī picu cepšanas meistarklase “Vīnkalnos”. Bija patīkami apzināties, ka šīs nodarbes veicamas ar rokām, tāpēc neredzīgie varēja pilnvērtīgi iesaistīties picu pagatavošanas procesā. Un pavisam noteikti jau ierastā aktivitāte, šāda veida apmaiņās, ir kultūras vakars.
Papildus aktivitāte brīvajā laikā bija spēle mafija, jo tā patīk visiem. Un bez ievērības nedrīkst atstāt aktivitāti, kas apzīmēta ar nosaukumu “Secreet Friends”. Pēc izlozes principa katrs klātesošais izvelk lapiņu ar vārdu, kuru līdz nometnes beigām aizliegts atklāt, sagatavojot patīkamu pārsteigumu, rūpējoties par savu slepeno draugu, vai kā savādāk padarot viņa nedēļu īpašu.
Un, protams, ēdiens! Ja ir garšīgs ēdiens, tā ir laime. Mani personīgi priecēja telpu izkārtojums, proti, bija diez gan viegli iegaumēt apkārtni
Jauniešu apmaiņās nedēļā jutu jaukas emocijas dalībnieku vidū, mums diez gan ātri izveidojās kopības sajūta un pa nedēļu tā palika tikai stiprāka. Mums visiem bija patiess prieks uzzināt jaunas lietas, nostiprināt vecās un atsvaidzināt aizmistās. Bija jūtams, ka iegūtās zināšanas mēs pielietosim tālāk mūsu ikdienā.
Rakstu sagatavoja Elīza Kupruka un Ieva Puzirevska
Projekts NR. 2022-2-LV01-KA210-ADU-000099955 „EDUCATION IS KEY” tiek finansēts ar Eiropas Komisijas “Erasmus+: Maza izmēra partnerības pieaugušo izglītībā”, kuru Latvijā administrē Valsts izglītības attīstības aģentūra, atbalstu.
Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.