Mākslas akadēmijas nedienas turpinās
Diena.lv
Latvijas Mākslas akadēmijas vadība jaunajā piebūvē ierīkojusi «ķeksīti», lai nezaudētu 1,2 miljonus eiro, 2. februārī vēsta laikraksts «Diena».
Skopais maksā divreiz, bet viltīgs skopais nedaudz mazāk — šādas beigas ir stāstam par Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) jauno piebūvi. Augstskolas pārstāvji Dienai apgalvo, ka situācija vērsta par labu un nu ēka kļuvusi pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem, taču minētās sabiedrības daļas aizbildņi — Invalīdu un viņu draugu apvienība Apeirons — to sauc par pseidorisinājumu un salīdzina ar sunim pieliktu piekto kāju.
«Nauda iztērēta, rezultāts — nekāds. Diagonālais pacēlājs, ko uzstāda uz kāpnēm, šajā ēkā ir nejēdzīgs, par ko pārliecinājāmies dabā — nokļūšana no ielas līmeņa pagrabstāvā aizņēma pusstundu, bet uz otro stāvu — stundu,» atklāj Apeirona vides pieejamības eksperts Aigars Bolis. Laikietilpīgais eksperiments būtu ikdiena studentam, kurš vēlētos izglītoties LMA — nospiest pogu, gaidīt atnākam personālu, lai tiktu līdz pacēlājam, ieriktētos tajā un visbeidzot gliemeža ātrumā celtos augšup vai lejup gar kāpnēm, — pacēlājs darbojoties ļoti lēni.
Bolis atzīst, ka no juridiskā viedokļa LMA vadība prasības izpildījusi, taču ciniskā veidā: «Pie šādas pacēlāja kārtības neviens kustībās ierobežots students nedosies turp mācīties!»
LMA pārstāve Līva Raita norāda, ka abi uzstādītie pacēlāji atbilstot Eiropas Savienības direktīvām, garantējot drošību un komfortu. Iekārtu iegādei un uzstādīšanai rīkots iepirkums, kurā uzvarējis SIA Tehnovers. Kļūdas labojums izglītības iestādei kopumā izmaksājis 22 tūkstošus eiro, ieskaitot PVN.
Tieši nepieciešamība augstskolu padarīt pieejamu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām savulaik bija iegansts jaunās piebūves tapšanai, un ar šādu nosacījumu LMA vadība saņēma 1,2 miljonus eiro no Eiropas Reģionālā attīstības fonda. Tomēr pirms diviem gadiem, kad ēka pabeigta, atklājās, ka tajā nav neviena vides pieejamības risinājuma. Valsts izglītības attīstības aģentūra uzdeva augstskolai kļūdu izlabot par pašas līdzekļiem, pretējā gadījumā draudējis nepatīkams scenārijs — ERAF naudas atmaksa.
Pats modernā nama arhitekts sarunā ar Dienu atbildību «futbolēja» LMA vadības virzienā, sakot, ka viņi likuši veikt pārmaiņas projektā, kuru rezultātā cilvēks ratiņkrēslā paša spēkiem piebūvē iekļūt nespēj. «Ēkas primārais uzdevums ir pildīt tās funkcijas, lai cilvēki tur var strādāt.» Viņš bijis spiests projektu uzzīmēt zibenīgā ātrumā.
Visu žurnālistes Kristīnas Putincevas rakstu variet izlasīt 2. februāra laikrakstā «Diena».