Atvērt pielāgoto vietnes teksta versiju

Atvērt teksta versiju

Acu krāsa

Pakalpojumi / Žurnāls Rosme / Arhīvs / 2009 / Nr. 7 - 2009

Acu krāsa
www.iinuu.lv

Katrs esam dzīvē sastapuši cilvēku, kura acu krāsa ir izbrīnījusi vai satraukuši. Visbiežāk tie ir piesātinātu acu krāsu īpašnieki, kas piesaista mūsu uzmanību — ogļu melnas, dziļi zaļas vai neparasti gaiši zilas acis. Par tādām raksta dzeju, sacer dziesmas, jo tās rada zināmu noslēpumainības un ārpus šīs pasaules iespaidu.

Bieži vien pēc acu krāsas mēģina noteikt cilvēka raksturu vai kādas īpašības. Kaut gan zinātnieki apgalvo, ka vienīgais, ko 100% var noteikt pēc acu krāsas, ir ģenētiskā mantojuma pazīmes.

Acs varavīksnene vienā no saviem dziļākajiem slāņiem satur īpašas šūnas, kas satur melanīna pigmentu, kas arī rada acs nokrāsu. Visi cilvēki piedzimst ar gaišām acīm. Galīgā acu krāsa formējas 2—3 gadu vecumā. Jo vairāk šo īpašo šūnu varavīksnenē, jo acis ir tumšākas.

Gaišzilās acu krāsas nācijas parasti ir tās, kuras dzīvo pēc iespējas tālāk no ekvatora. Brūno acu īpašnieku vairāk tieši mērenā klimata joslas iedzīvotāju vidū. Melnās acis norāda uz to, ka cilvēks nācis no apgabala, kas atrodas tuvu ekvatoram.

Jo tumšāka acu krāsa, jo tā vairāk pasargā acis no spēcīgu saules staru ietekmes. Tās izskaidro tumšo acu īpašnieku dominanti gan dienvidos, gan galējos ziemeļos. Ģenētiķi ir noskaidrojuši, ka brūno acu gēns ir daudz spēcīgāks un vienmēr uzvar zilo vai zaļo acu gēnu.

Dāņu zinātnieki 12 gadus pētījuši zilas acu krāsas izcelšanos un izanalizējuši acu krāsas gēnu tūkstošiem dažādu tautību cilvēkiem — dāņiem, turkiem, jordāniešiem un indiešiem. Kopenhāgenas universitātes profesors Hanss Eibergs uzskata, ka cilvēku senčiem acis bijušas brūnas, ko nosaka liels krāsvielas melanī-na daudzums varavīksnenē. Brūno acu gēnā OCA2 pirms aptuveni 10 000—6000 gadiem notikusi mutācija, kas samazinājusi krāsvielas daudzumu acs varavīksnenē. Jo mazāk melanīna, jo acs ir gaišākzila, tā it kā izbalē.

Pretstatā vispārpieņemtajam uzskatam, ka zilacainie cilvēki cēlušies no Skandināvijas, izrādījās, ka gēna mutācija radusies dienvi¬dos — Melnās jūras piekrastē dzīvojušo cilvēku populācijā. Zinātnieki noskaidroja, ka visiem zilacainajiem cilvēkiem ir gēna OCA2 mutācija. Domājams, ka visi zilacainie ir cēlušies no viena senča un tātad ir gan ļoti attāli, tomēr radinieki. Jāatzīst, ka viss par cilvēku acu krāsas gēna vēsturi nepavisam vēl nav noskaidrots.

Savukārt Lielbritānijas Ņūkāslas universitātes zinātnieki pētījuši acu krāsas priekšrocības partnera piesaistē. Noskaidrots, ka zilacainie vīrieši, neatkarīgi no tautības un kultūras, priekšroku dod zilacainām sievietēm. Piemēram, 88 norvēģu studentiem demonstrētas sejas, kurām mainīta acu krāsa, tātad katra seja bijusi apskatāma divos variantos — ar brūnām un ar zilām acīm.

Sievietes un brūnacainie vīrieši nav devuši priekšroku nevienai no acu krāsām, toties zilacainie vīrieši izteiktu priekšroku devuši zilacainajām. Varbūt šādas izvēles pamatā ir sabiedrībā valdošais pieņēmums, ka zilas acis ir fascinējošas? Sekoja nākošais eksperiments — 443 jauniem pāriem noskaidrota acu krāsa. Zilacaino vīriešu vairākumam patiešām bija zilacainas partneres. Šādiem pāriem dzims tikai zilacaini bērni. Ja vienam no vecākiem acis ir brūnas, visiem vai arī vairākumam (75%) bērnu acis būs brūnas.

Citā eksperimentā iztaujāts 171 brits un 37 Eiropā dzīvojoši ķīnieši vecumā no 20 līdz 26 gadiem. Testu sērijā cilvēkiem rādīti dažādu krāsu taisnstūri, no kuriem kā patīkamāko krāsu vairākums izvēlējušies tieši zilo, sievietes vēl priekšroku devušas rozā un violetajai krāsai. Kāpēc cilvēki zilo krāsu mīl visvairāk, var tikai minēt. Varbūt tam ir saistība ar patīkamām atmiņām par zilām debesīm vai jūru.

Lai vai kā, palūkosimies arī, ko par acu krāsu un tās saderību ar cilvēka raksturu saka astrologi.

Pelēkas vai zilas acu krāsas īpašniekus nekad nemoka iekšējas šaubas. Viņi ir uzstājīgi un impulsīvi. Vienmēr mērķtiecīgi virzās uz nosprausto mērķi. Izvēlas partneri pamatojoties, vairāk uz loģiku, bet nevis uz emocijām.

Brūna acu krāsa — šādi cilvēki māk patikt apkārtējiem. Parasti gaumīgi ģērbjas. Viņiem ir laba atmiņa un spēja skaidri spriest. Labvēlīgi pret attiecību partneri, bet reizēm izrāda savas kaprīzes.

Zaļa acu krāsa — uzstājīgi un čakli cilvēki, kas ir prasīgi gan pret sevi, gan pret citiem. Draugu labā gatavi izdarīt visu, bet nodevību no viņu puses nekad nepiedod. Attiecībās ar partneri vienmēr cenšas saglabāt savstarpēju sapratni.

Pelēkbrūna acu krāsa — pretrunīgs raksturs, kas nekad neatrod zelta vidusceļu. Šie cilvēki bieži viļas apkārtējos, tāpēc attiecības veidojas ne tik gludi, kā gribētos. Viņiem nepieciešams partneris, kas izprastu šo nepastāvīgo un noslēpumaino dabu.

Pelēcīgi zaļganbrūnas acis — bieži šaubās un ir neizlēmīgi, kas traucē dzīvē sasniegt panākumus. Viņi vienmēr tic brīnumam un nekad dzīvē nenolaiž rokas. Šie cilvēki ir pilnīgi laimīgi attiecībās ar partneri, kas izprot viņus. Interesanti, ka RU vietnēs šī krāsa nosaukta kā sredņe rusky.

Pelēcīgi zaļas acis — drosmīgi un enerģiski cilvēki, bet ar noslieci vainot sevi pie jebkuras kļūdas vai misēkļa. Bieži pauž nepārliecinātību viedokļos un lēmumos. Partneri parasti izvēlas paši un mīl neprātīgi. Bet, ja tas neatbild ar to pašu, tad drīzāk gaidāma šķiršanās.

Zaļganbrūnas acis — zinoši un miermīlīgi cilvēki. Vissvarīgākais viņiem ir komforts un dvēselisks miers. Darbspējīgi un pacietīgi. Parasti viņiem ir daudz draugu un paziņu, kas allaž vēršas pēc padoma vai atbalsta. Partnerattiecībās valda uzticība.